Mauzoleum jest potrzebne dlatego, że tutaj chroniona jest nasza historia – powiedział na uroczystościach z okazji 69. rocznicy pacyfikacji Michniowa Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Dodał też: „Na przestrzeni minionego roku pracownicy mauzoleum pozyskali dziesiątki unikatowych dokumentów, eksponatów, które są ważnym materiałem dla historycznych badań i analiz. W ciągu ostatnich trzech miesięcy mauzoleum odwiedzili goście z całego świata: Meksyku, Turcji, Tunezji, Egiptu, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Anglii, Belgii i Holandii. A świat przecież powinien wiedzieć o niewyobrażalnej krzywdzie, jaka była udziałem polskich obywateli, mieszkańców wsi w czasie II wojny światowej. Powinien wiedzieć o jego ofiarach, o terrorze , którego Polska doświadczyła ze strony okupantów. Nasz głos w tej sprawie musi być donośny i silny, aby zagłuszył słowa tych, którzy w publicznych wypowiedziach, niefrasobliwymi sformułowaniami zakłamują polską historię. Na to nie pozwolimy.”

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy Michniowa, delegacje wsi polskich spacyfikowanych podczas II wojny światowej oraz wielu znamienitych gości. Zapraszamy do galerii zdjęć.