Tałes (Talit)

IDENTYFIKATOR MWK/M/1007  

DATOWANIE 1918-1939

WYMIARY 160 x 75 cm

TWORZYWO wełna

TECHNIKA szycie

OPIS

Tałes ma wymiary 160 x 75 cm. Wełna posiada nieliczne ubytki spowodowane prawdopodobnie przez mole, lekko zażółknięta i zabrudzona. Posiada nieliczne, niewielkie plamy. W środkowej części naszyty kołnierz z haftowanymi symbolami Gwiazdy Dawida oraz motywy roślinne. Z mniejszych frędzelków zaplątane węzły, po 7 z każdej strony.

HISTORIA

Tałes jest dużym prostokątnym kawałkiem materiału, zazwyczaj wełnianego, na którego rogach umieszczone są cicis (cicit) - frędzle, co wypływa z nakazu Tory zapisanego w Bamidbar 15:37 oraz Dewarim 22:12. Tałes noszony jest we wszystkich społecznościach żydowskich w czasie modlitw szachris (porannej) oraz musaf (dodatkowej w Szabasy i święta), a także często w czasie wszystkich modlitw w Jom Kipur. Zakładany jest również w czasie wypełniania czynności religijnych - na przykład w czasie czytania Tory, przez kohanim w czasie wykonywania błogosławieństwa kapłańskiego, a także w czasie wykonywania obrzezania przez ojca dziecka, sandaka i mohela.

STAN ZACHOWANIA Dobry

 

Tefilin większy i mniejszy (tefillin shel rosh - rzemyk zawiązywany wokół głowy oraz tefillin shel yad - rzemyk zawiązany wokół ramienia i dłoni) wraz z woreczkiem

IDENTYFIKATOR MWK/M/1009/1, MWK/M/1009/2, MWK/M/1009/3  

DATOWANIE 1918-1939

WYMIARY rzemień 115 cm, pudełko 7 x 5 cm; rzemień 115 cm, pudełko 4 x 3 cm;

TWORZYWO rzemień

TECHNIKA szycie

OPIS

Tefilin jest rozklejony, widoczne zwoje wewnątrz. Widoczne ślady pleśni, nici sparciałe i popękane. Znajdujące się wewnątrz zwoje Tory nie zostały zniszczone. Woreczek wykonany z czarnego zamszu, posiada kolorową ornamentykę, w części uszkodzoną, z tyłu w formie Gwiazdy Dawida. Widoczne naleciałości pleśni. Wymiary: 20 x 17 cm.

 

HISTORIA

Tefilin to dwa czarne skórzane pudełeczka wykonane z jednego kawałka skóry koszernego zwierzęcia, w których znajdują się cztery ustępy Tory, ręcznie przepisane w języku hebrajskim przez sofera. Tefilin, tak jak tałes, są noszone podczas codziennych modlitw w dni powszednie przez dorosłych mężczyzn.

 

 

Atara

IDENTYFIKATOR MWK/M/1008  

DATOWANIE 1918-1939

WYMIARY 105 x 15 cm

TWORZYWO srebro

TECHNIKA szycie

OPIS

Atara to zwieńczenie, ozdobny pas różnej długości i szerokości, dekorowany srebrnym, wypukłym haftem, naszywany na górną krawędź tałesu. Obiekt wykonany w technice szychu srebrnego o długości 105 cm i szer. 15 cm. Liczne boczne zabrudzenia. Na wewnętrznej stronie liczne zaciągnięcia materiału i niewielkie rozdarcie w środkowej części tkaniny.