Fotogaleria

 • Ofiary zbrodni upowskiej we wsi Latacz, 14 XII 1943 r. [ze zbiorów IPN].
  Ofiary zbrodni upowskiej we wsi Latacz, 14 XII 1943 r. [ze zbiorów IPN].
 • Odręczny opis fotografii ofiar zbrodni we wsi Latacz, 14 XII 1943 r. [ze zbiorów IPN].
  Odręczny opis fotografii ofiar zbrodni we wsi Latacz, 14 XII 1943 r. [ze zbiorów IPN].
 • Ofiary napadu Ukraińców na wieś Netreba, 3 X 1943 r. [ze zbiorów IPN].
  Ofiary napadu Ukraińców na wieś Netreba, 3 X 1943 r. [ze zbiorów IPN].
 • Opis fotografii ofiar napadu we wsi Netreba, 3 X 1943 r. [ze zbiorów IPN].
  Opis fotografii ofiar napadu we wsi Netreba, 3 X 1943 r. [ze zbiorów IPN].
 • Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Ofiary zbrodni ukraińskich na Kresach Wschodnich, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Widok płonącej wsi, b.d.m. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Widok płonącej wsi, b.d.m. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Rodzina Jasionczaków zamordowana w Woli Ostrowieckiej, pow. lubomelski, 1943 r. [ze zbiorów IPN].
  Rodzina Jasionczaków zamordowana w Woli Ostrowieckiej, pow. lubomelski, 1943 r. [ze zbiorów IPN].
 • Szczątki (kości długie) zamordowanych we wsi Wola Ostrowiecka złożone na stosie podczas ekshumacji w 1992 r. [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Szczątki (kości długie) zamordowanych we wsi Wola Ostrowiecka złożone na stosie podczas ekshumacji w 1992 r. [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Roztrzaskana czaszka ofiary UPA we wsi Wola Ostrowiecka w pow. lubomelskim na Wołyniu, wydobyta z jednej ze zbiorowych mogił w 1992 r. W przeciągu kilku godzin 30 VIII 1943 r. UPA wymordowała w tej wsi 572 Polaków [ze zbiorów E.Siemaszko]
  Roztrzaskana czaszka ofiary UPA we wsi Wola Ostrowiecka w pow. lubomelskim na Wołyniu, wydobyta z jednej ze zbiorowych mogił w 1992 r. W przeciągu kilku godzin 30 VIII 1943 r. UPA wymordowała w tej wsi 572 Polaków [ze zbiorów E.Siemaszko]
 • Kolonia Zagaje w pow. horochowskim na Wołyniu. Uczniowie z kierownikiem szkoły i nauczycielką – wszyscy zamordowani podczas napadu UPA 12 VII 1943 r., wraz z ok. 260 Polakami [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Kolonia Zagaje w pow. horochowskim na Wołyniu. Uczniowie z kierownikiem szkoły i nauczycielką – wszyscy zamordowani podczas napadu UPA 12 VII 1943 r., wraz z ok. 260 Polakami [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Mieczysław Szubert z żoną Ireną Wątrobińską 12 VII 1943 r. Szubert uciekł przed rzezią w Zagajach na Wołyniu i jako robotnik przymusowy w Rzeszy. Po wojnie zamieszkał w Michniowie, Niemcy, bd. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Mieczysław Szubert z żoną Ireną Wątrobińską 12 VII 1943 r. Szubert uciekł przed rzezią w Zagajach na Wołyniu i jako robotnik przymusowy w Rzeszy. Po wojnie zamieszkał w Michniowie, Niemcy, bd. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Karta pracy Wincentego Gila, mieszkańca wsi Granatów. Po ucieczce z pacyfikowanej przez UPA wsi wraz z rodziną został wysłany na roboty przymusowe do Austrii, b.d.m. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Karta pracy Wincentego Gila, mieszkańca wsi Granatów. Po ucieczce z pacyfikowanej przez UPA wsi wraz z rodziną został wysłany na roboty przymusowe do Austrii, b.d.m. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Marianna Gil ze wsi Granatów – zdjęcie z karty pracy, b.d.m. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Marianna Gil ze wsi Granatów – zdjęcie z karty pracy, b.d.m. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Dzieci polskich robotników przymusowych w obozie w Linz. Większość pochodziła z Wołynia, 1944 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Dzieci polskich robotników przymusowych w obozie w Linz. Większość pochodziła z Wołynia, 1944 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Kolonia Lipniki w gm. Berezne, pow. kostopolski na Wołyniu. Zwłoki ofiar napadu UPA 26 III 1943 r., podczas którego zamordowano 180 Polaków, 4 Żydów i jedną Rosjankę [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Kolonia Lipniki w gm. Berezne, pow. kostopolski na Wołyniu. Zwłoki ofiar napadu UPA 26 III 1943 r., podczas którego zamordowano 180 Polaków, 4 Żydów i jedną Rosjankę [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Miejsce, gdzie znajdowała się kolonia Lipniki w pow. kostopolskim na Wołyniu, licząca 55 zagród. Jedyny ślad po tej kolonii, to droga - po jej obu stronach stały domy i zabudowania gospodarcze. Fot. z lat 90-tych XX w. [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Miejsce, gdzie znajdowała się kolonia Lipniki w pow. kostopolskim na Wołyniu, licząca 55 zagród. Jedyny ślad po tej kolonii, to droga - po jej obu stronach stały domy i zabudowania gospodarcze. Fot. z lat 90-tych XX w. [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Ofiary napadu UPA na kol.Katerynówka w pow.łuckim na Wołyniu w nocy z 7 na 8 V 1943 r. Bestialsko zamordowanych zostało 28 Polaków i 2 rodziny polsko-ukraińskie (na fot. jedno z dzieci z rodziny mieszanej), spalono 25 zagród [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Ofiary napadu UPA na kol.Katerynówka w pow.łuckim na Wołyniu w nocy z 7 na 8 V 1943 r. Bestialsko zamordowanych zostało 28 Polaków i 2 rodziny polsko-ukraińskie (na fot. jedno z dzieci z rodziny mieszanej), spalono 25 zagród [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Widok na kościół w Porycku, na który 11 VII 1943 r. napadli Ukraińcy mordując modlących się podczas Mszy św. Polaków, b.d. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Widok na kościół w Porycku, na który 11 VII 1943 r. napadli Ukraińcy mordując modlących się podczas Mszy św. Polaków, b.d. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Wieś Kisielin w pow. horochowskim na Wołyniu. Ruina kościoła i plebanii – skutek napadu 11 VII 1943 r. na wiernych zebranych na Mszy św. Zamordowanych zostało ok. 100 Polaków. Fot. z lat 90-tych XX w. [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Wieś Kisielin w pow. horochowskim na Wołyniu. Ruina kościoła i plebanii – skutek napadu 11 VII 1943 r. na wiernych zebranych na Mszy św. Zamordowanych zostało ok. 100 Polaków. Fot. z lat 90-tych XX w. [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Kolonia Hermanówka w pow. łuckim na Wołyniu. Ofiary pacyfikacji niemiecko-ukraińskiej 28 XII 1943 r. Zamordowanych zostało 47 Polaków, 2 Żydów przez nich ukrywanych i 3 jeńców sowieckich, którzy uciekli z obozu w Łucku [ze zbiorów E. Siemaszko]
  Kolonia Hermanówka w pow. łuckim na Wołyniu. Ofiary pacyfikacji niemiecko-ukraińskiej 28 XII 1943 r. Zamordowanych zostało 47 Polaków, 2 Żydów przez nich ukrywanych i 3 jeńców sowieckich, którzy uciekli z obozu w Łucku [ze zbiorów E. Siemaszko]
 • Majątek Chobułtowa w pow. włodzimierskim na Wołyniu. 11 IV 1943 r. upowcy zamordowali 9 osób: polsko-czeską rodzinę, jej gości i pracowników. [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Majątek Chobułtowa w pow. włodzimierskim na Wołyniu. 11 IV 1943 r. upowcy zamordowali 9 osób: polsko-czeską rodzinę, jej gości i pracowników. [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Kolonia Przebraże w pow. łuckim na Wołyniu – najmocniejsza baza samoobrony na Wołyniu, która dała schronienie ok. 10 tys. Polaków z okolicy. Na fot. z lata 1943 r. uchodźcy, którzy w szałasach przetrwali 3 kw. 1943 r i 1 kw.1944 r [ze zb.E.Siemaszko]
  Kolonia Przebraże w pow. łuckim na Wołyniu – najmocniejsza baza samoobrony na Wołyniu, która dała schronienie ok. 10 tys. Polaków z okolicy. Na fot. z lata 1943 r. uchodźcy, którzy w szałasach przetrwali 3 kw. 1943 r i 1 kw.1944 r [ze zb.E.Siemaszko]
 • Pogrzeb Polaków zamordowanych przez UPA we wrześniu 1943 r. we wsi Kołodenka w pow. rówieńskim na Wołyniu [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Pogrzeb Polaków zamordowanych przez UPA we wrześniu 1943 r. we wsi Kołodenka w pow. rówieńskim na Wołyniu [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Wieś i kolonia Mańków w pow. horochowskim na Wołyniu. Koło Gospodyń Wiejskich w 1938 r., którego członk. były Polki i Ukrainki. Pierwsza od prawej stoi Ukrainka Helena Bobko zamord. w 1943 r. przez upowców za zadawanie się z Polakami [ze zb.E.Siemaszko].
  Wieś i kolonia Mańków w pow. horochowskim na Wołyniu. Koło Gospodyń Wiejskich w 1938 r., którego członk. były Polki i Ukrainki. Pierwsza od prawej stoi Ukrainka Helena Bobko zamord. w 1943 r. przez upowców za zadawanie się z Polakami [ze zb.E.Siemaszko].
 • Kolonia Taraż w pow. łuckim na Wołyniu po napadzie 10 IV 1943 r., w którym zamordowano 20 Polaków i wszystkie domy spalono. Przez zgliszcza przechodzi niewielka grupa samoobrony (zaskoczona nie podjęła obrony), wyszukując ciała [ze zb. E.Siemaszko]
  Kolonia Taraż w pow. łuckim na Wołyniu po napadzie 10 IV 1943 r., w którym zamordowano 20 Polaków i wszystkie domy spalono. Przez zgliszcza przechodzi niewielka grupa samoobrony (zaskoczona nie podjęła obrony), wyszukując ciała [ze zb. E.Siemaszko]
 • Fot. powojenna Władysława Drożdżowskiego, ofiary napadu na kolonię Stasin w gm. Grzybowica, pow. włodzimierskiego 11 VII 1943 r. Lewa część twarzy trwale zniekształcona. Zamordowanych zostało wówczas 107 Polaków [ze zb.E.Siemaszko]
  Fot. powojenna Władysława Drożdżowskiego, ofiary napadu na kolonię Stasin w gm. Grzybowica, pow. włodzimierskiego 11 VII 1943 r. Lewa część twarzy trwale zniekształcona. Zamordowanych zostało wówczas 107 Polaków [ze zb.E.Siemaszko]
 • Wieś Poluchno w pow. horochowskim na Wołyniu. Krzyż upamiętniający wymordowanie 12 VII 1943 r. przez UPA około 90 Polaków ze wsi i kolonii Poluchno (nie istnieje). Fot. z 1998 r. [ze zbiorów E.Siemaszko].
  Wieś Poluchno w pow. horochowskim na Wołyniu. Krzyż upamiętniający wymordowanie 12 VII 1943 r. przez UPA około 90 Polaków ze wsi i kolonii Poluchno (nie istnieje). Fot. z 1998 r. [ze zbiorów E.Siemaszko].
 • Podjarków, pow. Bóbrka województwo lwowskie. Zamordowana przez UPA rodzina Kleszczyńskich, Podjarków, 16 VIII 1943 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Podjarków, pow. Bóbrka województwo lwowskie. Zamordowana przez UPA rodzina Kleszczyńskich, Podjarków, 16 VIII 1943 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Na zdjęciu Kleszczyńska. Ciało nosi widoczne ślady tortur w tym przypiekania okolic twarzy a także odrąbany bark, Podjarków, 16 VIII 1943 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Na zdjęciu Kleszczyńska. Ciało nosi widoczne ślady tortur w tym przypiekania okolic twarzy a także odrąbany bark, Podjarków, 16 VIII 1943 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Dziecko z rodziny Kleszczyńskich zabite uderzeniem obucha siekiery. W czaszce widoczne wyraźne prostokątne wgłębienia, Podjarków, 16 VIII 1943 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
  Dziecko z rodziny Kleszczyńskich zabite uderzeniem obucha siekiery. W czaszce widoczne wyraźne prostokątne wgłębienia, Podjarków, 16 VIII 1943 r. [ze zbiorów Mauzoleum w Michniowie].
 • Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
  Meldunek w sprawie sytuacji ukraińskiej, b.d.m. [ze zbiorów IPN].
 • Polacy przed posterunkiem niemieckim, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
  Polacy przed posterunkiem niemieckim, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
 • Przesłuchiwani przez żandarmów, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
  Przesłuchiwani przez żandarmów, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
 • Aresztowania. Polacy pod niemiecką eskortą, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
  Aresztowania. Polacy pod niemiecką eskortą, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
 • Chłopi prowadzeni do miejsca zbiórki przy posterunku żandarmerii, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
  Chłopi prowadzeni do miejsca zbiórki przy posterunku żandarmerii, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
 • W drodze na roboty przymusowe lub do obozu, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
  W drodze na roboty przymusowe lub do obozu, Białostocczyzna, b.d. [ze zbiorów IPN].
 • Protokół przesłuchania świadka Marianny Kowalewskiej z 4 XI 1968 r. [ze zbiorów IPN].
  Protokół przesłuchania świadka Marianny Kowalewskiej z 4 XI 1968 r. [ze zbiorów IPN].
 • Protokół przesłuchania świadka Marianny Kowalewskiej z 4 XI 1968 r. [ze zbiorów IPN].
  Protokół przesłuchania świadka Marianny Kowalewskiej z 4 XI 1968 r. [ze zbiorów IPN].
 • Informacja o pacyfikacji Narewki Bazyla Rubczewskiego, 21 II 1991 r. [ze zbiorów IPN].
  Informacja o pacyfikacji Narewki Bazyla Rubczewskiego, 21 II 1991 r. [ze zbiorów IPN].
 • Informacja o pacyfikacji Narewki Bazyla Rubczewskiego, 21 II 1991 r. [ze zbiorów IPN].
  Informacja o pacyfikacji Narewki Bazyla Rubczewskiego, 21 II 1991 r. [ze zbiorów IPN].
 • Ulotka antysowiecka z 1945 r. [ze zbiorów IPN].
  Ulotka antysowiecka z 1945 r. [ze zbiorów IPN].
 • Ulotka antysowiecka z 1945 r. [ze zbiorów IPN].
  Ulotka antysowiecka z 1945 r. [ze zbiorów IPN].