Aktualności

„Bodzentyn 1 czerwca 1943 rok” Pamiętamy…

W minioną niedzielę 1 czerwca br. Muzeum Wsi Kieleckiej udostępniło bezpłatnie wszystkim zwiedzającym Zagrodę Czernikiewiczów w Bodzentynie, na terenie której otwarto nową wystawę pt. „Bodzentyn 1 czerwca 1943 rok”. Jest ona poświęcona historii miasta w okresie II wojny światowej oraz zaangażowaniu jego mieszkańców w walkę zbrojną i konspiracyjną, w latach 1939-1945. Przewodnim tematem wystawy jest pacyfikacja Bodzentyna dokonana przez oddziały niemieckie 1 czerwca 1943 roku.  W tym dniu oddziały niemieckiej żandarmerii pod dowództwem Alberta Schustera zamordowały 39 mieszkańców Bodzentyna, podejrzanych o udział w organizacjach niepodległościowych. Zwłoki pomordowanych zostały pochowane obok zagrody W kwietniu 1945 roku, po ekshumacji zostały one uroczyście przeniesione na cmentarz parafialny w Bodzentynie. Obecnie obok zagrody, na terenie której oddziały niemieckie przeprowadzały egzekucje mieszkańców Bodzentyna, znajduje się pamiątkowa tablica, upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

Na wystawie eksponowane są oryginalne zdjęcia i dokumenty, pochodzące z kolekcji prywatnych oraz zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach, Bundesarchive, Instytutu Yad Vaschem,  Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz materiały znajdujące się w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej.

Autorką wystawy jest Pani Ewa Kołomańska, Kierownik Sekcji Historycznej Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Opracowanie plastyczne ekspozycji wykonał Pan Janusz Furmańczyk. Wystawa została zrealizowana dzięki wsparci finansowemu władz samorządowych Miasta i Gminy Bodzentyn.

Wystawa będzie udostępniona zwiedzającym do 15 listopada 2014 roku.