Aktualności

Otwarcie wystawy „Zbrodnia Katyńska”

W dniu 4 października 2011 r. w Mazuoleum w Michniowie odbyło się otwarcie wystawy „Zbrodnia Katyńska”, przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej Delegatury IPN w Kielcach w celu upamiętnienia 70. rocznicy wymordowania przez NKWD polskich jeńców.

Współautor wystawy Marek Jończyk z OBEP IPN Delegatura w Kielcach spotkał się z uczniami szkół z miejscowości: Leśna, Wzdół Rządowy, Bodzentyn, Suchedniów i Skarżysko-Kamienna. Dzieci i młodzież uczestniczyły w lekcjach historii. W programie wzięli także udział członkowie rodzin kombatanckich z Jahtarowa i Międzyborowa, dla których Marek Jończyk skierował specjalny wykład. Uczniowie pytali m. in. o przebieg procesu przygotowania wystaw historycznych i w jaki sposób Autorzy pozyskują materiały i dokumenty archiwalne. Na zakończenie każda ze szkół otrzymała zestaw materiałów edukacyjnych i publikacji przygotowany przez organizatorów.

 Ponadto przy mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa Ewa Kołomańska – pracownik Mauzoleum - przedstawiła uczniom historię wsi i jej pacyfikację przez oddziały niemieckie w dniach 12 i 13 lipca 1943r. Zapoznała także uczniów z ideą powstania Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz zachęcała do odwiedzin nowego portalu edukacyjnego – www.martyrologiawsipolskich.pl.

 

Wystawę ,,Zbrodnia Katyńska” można zwiedzać w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie do 30 listopada 2011 r.

 • Marek Jończyk otwiera wystawę Zbrodnia Katyńska
  Marek Jończyk otwiera wystawę Zbrodnia Katyńska
 • Lekcja muzealna z uczniami szkoły podstawowej z Leśnej
  Lekcja muzealna z uczniami szkoły podstawowej z Leśnej
 • Marek Jończyk odpowiada na pytania uczniów
  Marek Jończyk odpowiada na pytania uczniów
 • Uczniowie gimnazjum ze Wzdołu Rządowego zwiedzają wystawę
  Uczniowie gimnazjum ze Wzdołu Rządowego zwiedzają wystawę
 • Uczestnicy wycieczki z Jahtarowa i Międzyborowa oglądają wystawę Zbrodnia Katyńska
  Uczestnicy wycieczki z Jahtarowa i Międzyborowa oglądają wystawę Zbrodnia Katyńska
 • Ewa Kołomańska - pracownik Mauzoleum w Michniowie podczas prelekcji dla uczniów z Bodzentyna na temat dziejów wsi w okresie II wojny światowe
  Ewa Kołomańska - pracownik Mauzoleum w Michniowie podczas prelekcji dla uczniów z Bodzentyna na temat dziejów wsi w okresie II wojny światowe
 • Opiekunowie uczniów ze szkoły z Leśnej oraz organizatorzy spotkania Ewa Kołomańska i Marek Jończyk
  Opiekunowie uczniów ze szkoły z Leśnej oraz organizatorzy spotkania Ewa Kołomańska i Marek Jończyk